פסיכותרפיה דינמית

הַנֶּפֶשׁ, כְּדֵי לִפְגֹּשׁ אֶת עַצְמָהּ
צְרִיכָה לִפְגֹּשׁ נֶפֶשׁ אַחֶרֶת.

אפלטון.

כשאנו חושבים על טיפול במובן הקלאסי בדרך כלל אנו מתכוונים לטיפול פסיכודינמי. ביוונית פסיכו = נפש ; תרפיה = טיפול. כלומר, טיפול נפשי, ריפוי הנפש. טיפול פסיכודינמי הוא טיפול באמצעות שיחות, המתמקד בדינמיקה הפנימית של הנפש; בכוחות הפסיכולוגיים בנפש אשר משפיעים על ההתנהגות, המחשבות והרגשות. גישה זו מציגה את בסיס הידע הנרחב והמעמיק ביותר אודות המבנה והדינמיקה של הנפש. מטרת הטיפול היא לעודד תובנה של האדם על חייו ועל חוויותיו ובכך ליצור שינוי אפקטיבי בחיי היום יום שלו.

בטיפול דינמי המטופל יכול להתבונן פנימה, אל חיי הנפש שלו, להבין וללמוד את עצמו מתוך היכרות עצמית עם מנגנונים מודעים ולא מודעים שאיתם הוא פועל. ביכולתו להבין את הקונפליקטים עמם הוא מתמודד ולזהות את הרגשות וההתנהגויות הרצויים ובלתי רצויים, ומתוך כך להעמיק את ההיכרות שלו עם עצמו, להרחיב את חופש הבחירה שלו ואת יכולתו לפעול באופן אפקטיבי.

בטיפול דינמי מתבוננים גם על הקשר הנרקם בין המטפל למטופל ומתייחסים אליו כאל מיקרו קוסמוס לקשרים אחרים בחייו של המטופל. הבנה של התהליכים הבינאישיים בחדר הטיפולים מאפשרת למטופל להגיע לתובנות גם באשר למערכות היחסים שלו מחוץ לטיפול ובכך יכולה לסייע לו להרחיב את המודעות לעצמו ולקשרים שלו עם סביבתו, להתחזק ולצמוח לעבר מימוש עצמי ושגשוג.